English Pусскийיצירת קשר

הסניף הראשי:
בהדרכת סנסאי עודד פרידמן,
מאמן קרטה בכיר
חגורה שחורה דאן 8

מרכז קהילתי בית אבא חושי
רח' אבא הלל סילבר 71
נווה שאנן, חיפה
טלפונים:
050-8671900 
מהי ישיבת סייזה ? צור אפרתי  
 
ישבת סייזה נחשבת לישיבה היפנית המסורתית, בהא הידיעה. משמעות המילה סייזה (Seiza) המילולי הוא סיי ( sei ) – נכון, סה ( sa )– ישיבה, השלוב יוצר את המושג ישיבה נכונה. הישיבה סייזה מייצגת כבוד כלפי הסובבים, היא מסמלת ענווה וכניעות מה כלפי היושבים ממול, אך לא במובן של כניעות כפי שאנו מכירים במערב, אלא כניעות במושג של התמסרות מלאה ומחויבות אישית לאדון או לבכיר.

אופן הביצוע של ישיבת הסייזה הוא חשוב לא פחות. הישיבה עצמה היא על הברכיים, כאשר הישבן מונח על העקבים. הירכיים מפוסקות בצורה טבעית והידיים מונחות בקלילות על החלק התחתון של הירך. יש המצליבים את כפות הרגליים כאשר כף רגל אחת מונחת על השנייה ויש המצמידים את כפות הרגליים אחת לשנייה. הסגנון השני מסמל סגנון חשיבה שאין הצטלבויות בגוף בזמן ישיבה נכונה (המילה אסור מסומלת על ידי הצלבת אצבעות או הצלבת הידיים). הגב זקוף והמבט ממוקד לפנים.
ההתיישבות לישיבת סייזה היא גם חשובה מאוד. ההתיישבות נעשית כאשר כורעים על ברך אחת ורק אחר כך על הברך השנייה. הרעיון הוא התבססות מלאה על רגל אחת לפני שמניעים את הרגל השנייה. אז מסדרים את כפות הרגליים ורק אחר כך מניחים את הישבן על העקבים וממקמים את כפות הידיים בשלווה קרוב לברכיים. הקימה תהיה מהירה בניגוד להתיישבות האיטית, בעיקר באמנויות הלחימה, באירועים אחרים הקימה תהיה טקסית ואיטית גם היא. באינציקלופדיה הפתוחה לתרבות יפן מגלים כי בחקר הישיבה מגלים כי היא בריאה מאוד לפלג גוף העליון ושומרת על חוליות הגב ומחזקת את שרירי טורסו הכוללים את הגב, הבטן והכתפיים.

המקור של ישיבת הסייזה הוא כנראה מתקופת קאמאקורה (鎌倉, Kamakura; 1085-1333 ), תקופת שלטונם של הסמוראים והשוגון. בתקופה זו היו נפוצות ישיבות שונות, ישיבה עם ברך את באוויר, ישיבה עם רגליים מסוכלות או ישיבה על הצד וכולן נחשבו לישיבות נכונות אך לקראת סוף התקופה ובתקופת המורומאצ'י, שלאחריה ( 室町Muromachi; 1336-1573) התבססה ישיבת הסייזה כישיבה הנכונה.
יש אגדה המספרת כי השוגון ושליטים אזוריים אחרים פיתחו את ישיבת הסייזה כישיבת המתנה לסמוראים. בישיבה זו היו משאירים את הסמוראים שעות ארוכות להמתין להם ובכך היו נרדמות רגליהם של הסמוראים והם לא היו מסוגלים לתקוף את אדוניהם עם רגליים רדומות. אך עד מהרה עם השנים ותרגול רב הסמוראים למדו לשבת הרבה זמן בישיבת הסייזה מבלי שיירדמו להם הרגליים ומה שמנע מהם לקום על אדוניהם היה החוקים והמשמעת הקפדנית יותר מאשר הרגליים הרדומות.

כיום היפנים אינם מורגלים כשם שהיו הסמוראים, בישיבת הסייזה. אך יש לסייזה שימושים שונים במקומות שונים ובאירועים מיוחדים. באמנויות הלחימה ישיבת הסייזה משמשת בחלקים טקסיים ובמתן כבוד הדדי בין המאמן לחניכים ובין החניכים לעצמם. בטקסי תה ובאירועים דתיים. באירועים רשמיים, כגון טקס אירוסין, חתונה או לוויה. בעלי מלאכות מסורתיות המייצרים מוצרים בסגנון עתיק יושבים שעות בישיבת סייזה. שחקני תיאטרון העתיק והמסורתי -  נו ( , nō) יושבים שעות בישיבת זו ועוד פעילויות מסורתיות רבות אחרות.
כיום יש ישיבות אחרות ביפן שנחשבות מסורתית, מה שמייחד את הישיבות     המסורתיות הוא שהן מאוד מכונסות ואינן מפוזרות. האחת מהן מוכרת לנו מאוד ונקראת אגוּרה (胡坐 agura ) והיא בעצם הישיבה המזרחית, פירוש המילה אגורה  היא ישיבת זרים, כי מקורה למעשה לא מיפן; ישיבה נוספת מאוד דומה לסייזה  נקראת קיזה ( kiza ), פירוש המילה הוא ישיבת כריעת ברך והמאפיין אותה  הוא הישיבה על קצות האצבעות. ישיבה אחרונה הנחשבת מקובלת מאוד ביפן ומאוד גברית, היא ישיבת הברך למעלה שבה רגל אחת כמו בישיבה מזרחית, כף הרגל השנייה מונחת על הרצפה והברך באוויר ועליה מונח המרפק. ישיבה זו נקראת יוקו-זווארי (横座り yoko-zuwari  – ישיבה לצד) והיא בדרך כלל מפגינה עמדה של כוח ולאו דווקא זלזול בנוכחים, הייתה מוצגת בעבר על ידי סמוראים ממעמד גבוה, אך היום נפוצה מאוד בקרב גברים.

בעצם ראינו שישיבת הסייזה היא ישיבה בריאה, עתיקה וגם מכבדת את הסובבים אותנו, לעיתים היא לא נוחה ולעיתים היא לא נעימה אולם צריך לזכור שהיא הישיבה הנכונה לאנשי אמנויות לחימה.
 חזרה לעמוד מאמרים חזרה לדף הבית  
בית הספר היוקרתי לקרטה והגנה עצמית בהדרכת עודד פרידמן | טלפון 050-8671900 | www.shotokan-ryu.co.il
 

לייבסיטי - בניית אתרים