English Pусскийיצירת קשר

הסניף הראשי:
בהדרכת סנסאי עודד פרידמן,
מאמן קרטה בכיר
חגורה שחורה דאן 8

מרכז קהילתי בית אבא חושי
רח' אבא הלל סילבר 71
נווה שאנן, חיפה
טלפונים:
050-8671900 
ראיון עם סנסאי פילד, חגורה שחורה דאן 8
ראיון זה פורסם באתר "TheShotokanway" ותורגם לעברית ע"י מיכאל אביגדול
     
מבין אנשי הקרטה של ארה"ב, סנסאי ג'יימס פילד הינו אחד מהבכירים והמנוסים ביותר. עם מוניטין רב וקריירה רבת שנים כמתחרה, הוא הנהיג את נבחרת הקרטה הבינלאומית של ארה"ב, זכה מספר רב של פעמים באליפות הקולג'ים הלאומית, פעמיים אלוף לאומי, פעמיים אלוף ארה"ב, ייצג את ארה"ב במשחקים האולימפיים במקסיקו ובעל מדליה באליפות העולם ב 1976. כאחד מארבעת האמריקאים הראשונים שזכו להסמכה כמאמני JKA, לסנסאי ג'יימס פילד יש ידע נרחב, ולכן היינו להוטים לדבר עימו. ראיון זה הינו שילוב בין ראיון שסנסאי פילד נתן להולי פורסיית' וראיון שלי המשולבים ביניהם. אני מקווה שתיהנו מראיון זה לפחות כפי שאנו במערכת TSW נהנינו. (דבר העורך שון בנפילד 2007).
שון בנפילד (מעתה, ש"ב): האם תוכל לומר לנו כיצד התחלת להתאמן קרטה, ומדוע?
סנסאיי פילד: הייתי בשיקום מפציעת פוטבול. חבר טוב שלי טען שקרטה יוכל לחזק את הברכיים שלי. הוא התאמן ביפן ואמר לי לחפש מקום בו מאמן אדם בשם נישיאמה.
 
ש"ב: אם כך, נישיאמה סנסאי היה האדם הראשון תחתיו התאמנת?
סנסאי פילד: לא. ראשית התאמנתי בהוואי תחת אחד מחניכיו של מר קנזאווה למשך 7 חודשים. את הדוג'ו של מר נישיאמה מצאתי בטעות בזמן שחלפתי על פניו רכוב על האופנוע שלי. עצרתי על מנת להעיף בו מבט. ראיתי תמונות של מר קנאזאווה על הקיר, לפיכך החלטתי לנסות להתאמן שם.
 
ש"ב: התנסית באימון עם מספר גדול של מאמנים החיים בארה"ב, ביניהם נישיאמה סנסאיי, אוקאזקי סנסאיי ויגוצ'י סנסאי. מהן מחשבותיך אודות העובדה שהתאמנת תחת כל כך הרבה מאמנים בעלי שם עולמי?
סנסאי פילד: אני חש בר מזל. כמו כן אני חש שחווייה זו נותנת לי יתרון בהבנת הקרטה על ידי קבלת שלוש פרספקטיבות שונות. לכל מאמן היתה שיטת יישום שונה, בעוד ההסברים היו דומים אצל כולם.
 
ש"ב: האם הם היו שונים בגישתם, ובאילו דרכים?
סנסאיי פילד: לדעתי מר אוקאזקי ומר יגוצ'י מלמדים יותר בגישת הבודו. בודו יכול להיות בשימוש בתחרות. מר נישיאמה קורא להוראה שלו מסורתית, אולם היא דומה יותר לספורט-קראטה עבורי.
 
ש"ב: מאיזו בחינה אתה סבור ששיטתו של נישיאמה הייתה למעשה יותר ספורט-קראטה מאשר בודו-קראטה? האם שיטתו הייתה תמיד כך או האם נהייתה כך במשך השנים?
סנסאי פילד: מר נישיאמה ביצע עימנו הרבה יותר אימוני קרבות תחרותיים, בעוד מר יאגוצ'י הדגיש אפליקציות של טכניקות. הם היו תמיד כך.
 
הולי פורסיית': מי השפיע עליך ביותר בקראטה?
סנסאי פילד: שני אנשים: טקשי אאוקי ויוטקה יגוצ'י. אאוקי היה נידאן בכיר כאשר הייתי חגורה חומה. הוא עודד אותי להמשיך ונתן לי השראה. מר יגוצ'י היה המאמן שלי. לא דבקה בו דעה קדומה. במידה ואהבת קראטה, הוא היה מלמד אותך. שאפתי להיות כמוהו בדרכים רבות. הוא היה נעים. הוא טיפוס אשר היה נותן לך את השקל האחרון שלו. כאשר אימי מתה, הוא היה היחיד אשר ניחם אותי בצורה משמעותית.
 
ש”ב: כפי שציינת, סנסאי יגוצ'י היה המאמן שלך. מבחינה טכנית, מה היה כה גדול בו כאיש קראטה וכמאמן?
סנסי פילד: יגוצ'י סנסאי הוא מצויין טכנית, בדיוק כמו כל מאמני ה JKA. היה לי קל יותר לתקשר עימו. הוא אדם שקל לגשת אליו. ברמה הטכנית, מר יגוצ'י הוא אדם מאד מגוון עם הבנה עמוקה מאד. הוא יכול ללמד אדם קטן או גדול להצטיין בכישורים ובכשרונות הייחודיים שלו. במידה ואתה אוהב קראטה, הוא מחבב אותך וילמד אותך.
 
ש”ב: ציינת קודם לכן שלא היו ליגוצ'י סנסאי דעות קדומות. האם חווית דעות קדומות מכל סוג שהוא תחת כל מאמן אחר תחתיו התאמנת? או אנשי קראטה אחרים?
סנסאי פילד: כן
 
ה"פ: כיצד הקראטה השפיע עליך?
סנסאי פילד: הוא שינה אמונה בסיסית שלי: באמצעות אימון למדת שקראטה הוא עבור כולם, לא רק עבור אתלטים ומתחרים. כולם יכולים להרוויח ממנו משהו, שלא כמו פוטבול. ואתה יכול להמשיך להתאמן קראטה לנצח, זהו דבר אינדיבידואלי. עבורי, מחוץ למשפחתי, הקראטה הוא הדבר החשוב ביותר בחיי. בלעדיו, כנראה שהייתי בכלא או מת. הוא הוציא אותי מחבורת הבריונים איתם הסתובבתי. הקראטה הפך אותי לאדם שאני היום.
 
ה"פ: ממה אתה שואב את ההנאה הגדולה ביותר בקראטה?
סנסאי פילד: אני נהנה לאמן. אני חש מועשר כאשר אני רואה שיפור. אהבתי להתחרות כאשר הייתי בתחום זה. עתה, אני חש את אותה ההתרגשות כאשר אני צופה בחניכי מתחרים.
 
ה"פ: מהי העצה הטובה ביותר שאתה יכול להציע כדי להשתפר בקראטה?
סנסאי פילד: JUST DO IT. הבעיה הגדולה ביותר שיש לכולם, הן לחניכים ותיקים והן לחדשים, הוא שהם עושים דברים בדרכם שלהם. הם צריכים לשכוח כל מה שהם חושבים שקיים, ורק להקשיב למה שיש למאמן לומר ולעשות רק זאת, באותו יום באימון הזה, להתאמן כאילו במבט מנהרה. כל אדם חושב שדרכו היא הטובה ביותר. המשיכו להתאמן, ישנם כל כך הרבה רמות בקראטה, ולרוב לוקח זמן רב יותר להגיע לאותן רמות ממה שאתם חושבים.
 
ש”ב: בשנות ה 70 בילית זמן מה ביפאן. היכן התאמנת ומי אימן אותך שם?
סנסאי פילד: התאמנתי בהומבו-דוג'ו ובהויטסוגאן אצל מאסטר נאקיאמה. המדריכים התחלפו ביניהם בהומבו-דוג'ו. כל המאמנים הבכירים לימדו. האימונים היו 5 ימים בשבוע, 3 פעמים ביום, לעתים ארבע.
 
ש”ב: בזמן ששהית בהומבו-דוג'ו בקורס המאמנים, מי היו המאמנים העיקריים שאימנו שם?
סנסאי פילד: כל המאמנים הבכירים אימנו.
 
ש”ב: האם אתה זוכר אימון מיוחד אשר את רשמיו תרצה להעביר לקוראים? אני בטוח שהם יתלהבו מכך מאד.
סנסאי פילד: אלו חוויות אישיות אשר אני מעדיף שלא לחלוק באופן כה ציבורי.
 
ש”ב: במה היו שונים האימונים בהויטסוגאן מאשר בקורס המאמנים?
סנסאי פילד: בהויטסוגאן היו אימונים קבועים עם מאסטר נקיאמה. האימונים הקבועים הכילו כמעט אך ורק זרים. אני התאמנתי באימונים אלו גם כן. אימוני המאמנים היו מאד רציניים. הם היו המיטב, וכדאי שתהיה רציני גם כן. אימונים קבועים היו רציניים, אך היה הבדל גדול בין האימונים הרגילים לבין קורס המאמנים. בקורס המאמנים, החניכים היו דור העתיד של המאמנים של ה JKA והם היו רציניים בצורה תהומית והשקיעו את מירב המאמצים כל הזמן. רוח הקבוצה הייתה גבוהה כל עוד היו כולם ביחד. היית מקבל רוח גבית רבה מלהיות עימם, כמו להימשך אל תוך סופת טורנדו. זה גרם לך לרצות לנסות חזק יותר ולהיות טוב יותר.
 
 
ש”ב: ומי היו עמיתיך באימונים אלו, ובאלו דרכים הם השפיעו על החווייה שלך של הקראטה ביפאן?
סנסאי פילד:  המילה "עמית" משמעה שווה לי. אני בהחלט לא מחשיב את עצמי כשווה למישהו שם. חניכי קורס המאמנים היו מאד טובים. חלקם היו אלופי יפאן ואלופי מכללות לשעבר. חלק מהאנשים עמם התאמנתי (כלומר, הייתי איתם באותו אימון) משנות ה-70 עד שנות ה-80 היו: מר טנקה, מר אוסקה, מר אידה, מר יהארה, מר יאנו, מר יאמאמוטו, מר סקאטה, מר אוגאטה, מר קגאוה, מר איממורה, מר איסקה וגברת אבה. היו רבים אחרים. הבנתי שאנשים שמתאמנים בארה"ב לא מגיעים לרבע מכמות האימונים שהיפאנים מבצעים. הבנתי שעלינו להתאמן לפחות כמוהם ואף יותר על מנת להדביק את הקצב. רוב המערביים אשר מגיעים להתאמן ביפאן חושבים שכל שעליהם לעשות הוא לבצע קרבות. אולם הם לא נלחמים תוך שימוש בטכניקות קראטה. זוהי הנקודה.
 
ש”ב: כיצד הם היו נלחמים, ומי הרשים אותך ביותר?
סנסאי פילד: הם היו מתפרעים מאד, מנסים להאבק בך על מנת להוריד אותך אל הרצפה, מנסים לגבור עליך בכוח הזרוע. טכניקות רבות לא היו יותר מאשר הנפות ידיים. היפאנים היו משתמשים בטכניקה מסודרת ולא היו הופכים לגורילות פרועות כמו המערביים. אני לא מבין את השאלה השנייה – האם אתה מתכוון למערביים שהרשימו אותי או יפאנים?
האדם שהרשים אותי ביותר בארה"ב היה מר פרנק סמית'. לדעתי הוא היה איש הקראטה האמריקאי הטוב ביותר אי פעם. ביפאן, היו הרבה קראטקות גדולים בתקופה שהייתי שם, רבים מדי מכדי לבחור אחד.
 
ש”ב: כמתחרה מוצלח במיוחד, זכית בתארים וגביעים רבים. כיצד הנסיון שלך בתחרויות השפיע על גישתך לקראטה דו?
סנסאי פילד: גיליתי כי על מנת לכבוש את התואר של אלוף בקאטה יש צורך ביותר מאשר ניצחון בקומיטה. עליך באמת לעבוד קשה על מנת ללטש את הטכניקות שלך. אתה יכול לכסות על טעויות טכניות בקומיטה, אולם בקאטה, כל פרט הוא חשוב, לא משנה כמה קטן. בקומיטה, מולך עומד יריב אחד בלבד שתוקף אותך מכוון אחד. עליך "רק" להבין כיצד להביס את המתקפה של היריב האחד הזה. אולם בקאטה, עומדים מולך מספר יריבים שתוקפים אותך ממספר כיוונים. עליך להיות מדוייק במה שאתה עושה.
 
ה"פ: מהם המסעות שעברת למען הקראטה, אשר נחרטו ביותר בזכרונך?
סנסאי פילד: שלושה אירועים בולטים בזכרוני: כאשר זכיתי באליפות פאן-אמריקאן, כאשר זכיתי באליפות המכללות הראשונה שלי, וכאשר השתתפתי באליפות העולם בקהיר, מצרים.
 
ה"פ: מה קרה באליפות אמריקה?
סנסאי פילד: אליפות אמריקה הייתה בריו דה ז'נירו, ברזיל. למרות שנבחרת ארה"ב ניצחה בקומיטה קבוצתי, כל חברי לקבוצה הפסידו באליפויות הבודדים, והשאירו אותי מול האלוף הברזילאי, אוגו ארגון. הקהל שאג. ניצחתי אותו. הקהל שאג חזק אף יותר. לאחר מכן ניצחתי את מחזיק התואר הנוכחי לואי ווטנאבה, גם הוא מברזיל. הייתי אלוף כפול (מקום ראשון גם בקאטה וגם בקומיטה). המסע הסתיים כשורה. אפילו העניקו לי אזרחות אוקינאווית של כבוד (יש לי אפילו אישור על כך) משום שהאוקינאווים טענו שאף אדם  שאינו מאוקינאווה אינו יכול לבצע טכניקות כאלו. הם החמיאו לי מאד.
ה"פ: מה זכור לך מאליפות המכללות הראשונה שלך?
סנסאי פילד: זה היה בסאן-דייגו, קליפורניה. שוב, הקבוצה שלי הפסידה כולה ונותרתי לבדי בתחרות. למעשה ניצחתי בכל בתחרויות בהן התחריתי באותה השנה, אולם משום מה לא הרגשתי בטחון עצמי לגבי אותה תחרות. עמדתי מול ימגאמי, אלוף מערב ארה"ב למכללות מיפאן, וניצחתי אותו. כנראה שהיה לי מזל מיוחד באותה השנה. הוא היה נחמד ביותר והזמין אותי לבוא לדוג'ו שלו.
 
ה"פ: ומה לגבי מצרים?
סנסאי פילד: ובכן, זו הייתה חווייה שונה לחלוטין. הנשיא אנוור סאדאת הזמין אותי אישית להשתתף באליפות העולם בקהיר, מצרים. הוא שילם עבור כל השהות שלי. גרתי בטירה, היה לי מאמן פרטי משלי והסיע אותי תת אלוף! הייתי היחיד שהוזמן מארה"ב. לרוע המזל, ללא ידיעה שתיתי מהמים המקומיים וחליתי מאד. לא חשבתי שאהיה מסוגל להתחרות, אולם שמתי את הגי וניסיתי בכל מקרה. זו הייתה תחרות ענקית ואיכשהו הגעתי למקום שלישי הן בקאטה והן בקומיטה. לאחר שחזרתי הביתה נאלצתי להתאשפז בבית חולים.
 
ה"פ: מדוע סאדאת הזמין אותך?
סנסאי פילד: אינני יודע מדוע הוזמנתי. מסתבר שהם למדו סרטי וידאו אודותי. אף פעם לא ראיתי סרטים אלו אולם שמעתי עליהם פעם כאשר זכיתי באליפות ארה"ב. לאחר מכן הגיע אלי אדם ואמר " כולם מכירים אותך בזכות הבעיטה הקדמית שלך. למדנו סרטים בהם צולמת, אולם הלילה ניצחת את כולם בטכניקות שונות. מדוע לא השתמשת בבעיטה הקדמית שלך?" הודיתי בפניו שהתחריתי עם עקב סדוק ולא יכולתי לבעוט, אולם הטכניקה המועדפת עלי אינה בעיטה קדמית, אלא כל מה שעובד מול יריב מסויים בסיטואציה מסויימת.
 
ש”ב: אתה ידוע כאחד מארבעת האמריקאים הראשונים שהוסמכו כמאמני JKA מטעם תכנית ההכשרה למאמנים מאמריקה, האם אני צודק?
סנסאי פילד: כן, נאמר לי שהייתי הרביעי.
 
ש”ב: האם תוכל לספר לנו את חוויותיך כחניך לפני שעברת? מי העביר את רוב השיעורים באותו זמן, ומה אימונים אלו כללו בעיקר?
סנסאי פילד: ההדרכה בארה"ב התחלקה שווה בשווה בין מר נישיאמה ומר יאגוצ'י. הייתי ששה שבועות ברצף ביפאן, כל שנה שניה, החל מ 1966 ועד 1987. שם התאמנתי בקורס מאמנים, אימונים רגילים והוצבתי לאימוני קאטה בהויטסוגאן עם מאסטר נקיאמה שם הייתי התלמיד הפרטי היחיד שלו. אימונים כללו בסיס, קומבינציות בסיסיות, קומיטה ולימודים אקדמאיים. היה עלינו לכתוב 43 עבודות בנושאים שונים. זה היה קשה מאד.
 
ש”ב: מה היו הדברים העיקריים אשר סנסאי נקיאמה הדגיש באימוני הקאטה הפרטיים איתו, ועל אילו קאטות הוא עבד איתך בעיקר? האם תוכל גם לחלוק עימנו זכרונות מיוחדים אודות סנסאיי נקיאמה עם הקוראים שלנו?
סנסאי פילד: עבדנו על כל הקאטות. אחת שבלטה במיוחד הייתה היאן גודאן מכיוון שעבדנו עליה כה רבות. הדגשים שלו היו התזמון המדוייק של כל קאטה ונקודות קטנות כגון תנוחת ידיים ומיקוד מבט נכונים. נקודות קטנות היו מאד חשובות. הוא סיפר לי סיפורים אודותיו כאשר היה קטן ובזמן שהיה מתאמן, אולם סיפורים אלו הינם פרטיים. מצטער.
 
ש”ב: האם תוכל לחלוק עימנו זכרונות מהתקופה בתכנית ההכשרה למאמנים?
סנסאי פילד: הבה נראה, מר יגוצ'י היה מתאמן איתך בקרבות עד שהיית נופל מת על הרצפה. הוא היה הדמות החינוכית ביותר שאי פעם יצא לי להיות במחיצתה. הוא היה כל כך טוב יותר ממני, שהוא היה מדבר עימי תוך כדי קרב. הוא היה אומר את הטכניקות אותן הוא התכוון לבצע ולהיכן הוא מתכוון להנחית אותן, ואז מבצע אותן ולא היה לי הרבה מה לעשות בנידון. מר נקיאמה היה פרפקציוניסט אמיתי. אני זוכר פעם אחת שהוא אימן אותי בהיאן גודן למשך שעתיים ולא הגעתי לקאיי הראשון אפילו פעם אחת. מה שהיה מיוחד הוא שבאמת למדתי מהו הקראטה ולמדתי להעריך אותו. למדתי לראות אותו כ"בודו" – שזה הרבה יותר מאשר רק ספורט קראטה ולחימה. למדתי זאת ממר יגוצ'י ומר אוקזקי. לרוע המזל, תשעים אחוזים מהאמריקאים חושבים שקראטה הוא רק ספורט ולחימת זירה.
 
ש”ב: ומה תוכל לציין כשיפור המשמעותי הגדול ביותר שהישגת במהלך התקופה הזו של אימוני הקראטה?
סנסאי פילד: הבנה אמיתי של טכניקות והאפליקציות שלהן.
 
ש”ב: חלק גדול מזמנך מוקדש ללימוד קראטה בארה"ב ומחוצה לה. האם אתה נהנה מסגנון חיים זה, ובאיזו צורה אתה חש מועשר ממנו?
סנסאי פילד: אני מאד, מאד נהנה מסגנון חיים זה. מה שמהנה אותי ביותר הוא כאשר אנשים אומרים שהם למדו רבות מהדרך בה אני מלמד או עושה דברים.
 
ה"פ: ומה לגבי המסעות שלך לאחר שנעשית מדריך מוסמך?
סנסאי פילד: באופן מוזר, אני מוצא את אותם האנשים בכל מקום אליו אני הולך, רק עם שמות שונים. אולם אני פגשתי אנשים טובים בכל מקום אליו הלכתי. פגשתי סנדק אמיתי באיטליה. נסענו במכונית שלו ומכוניות אחרות היו נעצרות על מנת לתת לנו לעבור. הוא היה עוצר את מכוניתו באמצע הרחוב ונכנס לחנויות, שם אנשים היו נמרחים עליו בדיוק כמו בסרטים. הוא פתח מסעדה עצומה, אשר הייתה סגורה, רק על מנת שהקבוצה הקטנה שלנו תוכל לאכול שם. הוא הציג בפני מפתח לעיר קוראדו, אולם לא היתי צריך לעשות בו שימוש, משום שנהגו בי כסלבריטי רק משום שהלכתי יחד איתו.
 
ה"פ: האם נהגו בך ברמת חשיבות דומה במקומות אחרים?
סנסאי פילד: ראיינו אותי בראיונות טלויזיה חיים באנטיגואה ודומיניקה ומאידך  גם במרכז העיר בפרזנו. כתבו עלי בעיתונים ומגזינים באיטליה ונורווגיה. ותמיד נוהגים בי טוב ביפאן.
 
ה"פ: מחשבות נוספות?
סנסאי פילד: את יודעת, נולדתי אדם מאד עני, ועדיין, הצלחתי לחצות את העולם במסעות בזכות הקראטה. אני רואה את החשיבות ואת השינוי שיוצר הקראטה בחייהם של אנשים ואני חש בר מזל לעזור ולהיות חלק משינוי זה. אני תמיד רציתי להיות ידוע עקב מעשה מיוחד ועתה אני חש שהגשמתי זאת באמצעות הקראטה. אני חש שאני אדם מאד בר מזל.
 
ש”ב: אם נחזור לרגע לעניין התחרותי, כפי שכבר דיברנו, היית מתחרה מאד מוצלח. כיצד עשית את המעבר בין מתחרה למאמן? האם המעבר היה חלק או שמעקצצות לך הרגליים לחזור לזירה?
סנסאי פילד: אף פעם לא עקצצו לי הרגליים. מרגע שפתחתי את הדוג'ו והתחלתי לאמן, הסנסאי שלי (יגוצ'י) אמר לי: " האדם החשוב ביותר בדוג'ו זה, ג'יימס, הוא החניך". מאותו הרגע, שמתי את מירב המאמצים באימון החניכים שלי. אני חש אותה רמה של התרגשות כאשר חניכים שלי מנצחים כשם שחשתי כאשר אני ניצחתי. לעיתים זה אף יותר טוב, מכיוון שלעתים יש יותר מחניך אחד שמתחרה ואני יכול לראות מה הם עושים טוב או רע ויכול לתקן אותם כמעט מיידית ויכול להבין מה המאמן שלי חש מולי.
 
ש”ב: אילו כישורים מתקופת התחרויות שלך חיזקת ולימדת אצל החניכים המתחרים שלך? אילו כישורים או שיטות מצאת שעבדו טוב, ואתה עדיין מעביר לחניכים שלך למען תחרות?
סנסאי פילד: טיימינג (תזמון) הוא הכישור החשוב ביותר. הרעיון של עבודה למען טכניקה מושלמת בכל סיטואציה הוא מאד קשה. הדוג'וקון אומר "השקע מאמץ מירבי" ולכן אתה חייב פשוט להמשיך ולנסות עם הנחיה זו ברוחך. אין טכניקות סודיות. מה שעובד עבור אדם אחד, לא תמיד עובד עבור אחר.
 
ש”ב: ומה לדעתך הוא המפתח לאימון אפקטיבי, מה עושה מאמן למצויין?
סנסאי פילד: מאמן צריך להכיר את החניכים שלו, את המתחרים שלו. הוא צריך להבין את החולשות והחוזקות שלהם, את המבנה הפסיכולוגי שלהם, את האישיות שלהם, מהם הדברים שמדרבנים אותם, מה מדכא אותם. עם חלק מהאנשים אתה צריך להכיר את חייהם האישיים גם כן. אין אפשרות להתייחס לכולם באותה צורה.
ש”ב: מהי הקאטה האהובה עליך ומדוע?
סנסאי פילד: יש לי שתי קאטות אהובות במיוחד. ראשית היאן גודאן, מכיוון שעברתי זמן כה רב בלימוד קאטה זו עם מאסטר נקיאמה. הבנתי שאף פעם לא ביצעתי אותה נכון בחיי. עתה, קשה לי לראות אנשים "הורסים" אותה. אני אוהב את ניג'ושיהו. כאשר אני מבצע אותה, אני מקבל תחושה אמיתית של לחימה. אני מרגיש כאילו אני באיזור קטן ומותקף על ידי קבוצה של אנשים. אני מרגיש שאני חייב להוריד את היריב מולי אל הרצפה על מנת להתמודד עם היריב הבא אחריו.
ה"פ: ב-2001 עברת מבחן לדרגת דאן 7. מהן התכונות יוצאות הדופן של אנשים שעברו מבחן זה?
סנסאי פילד: אני מאמין שאנשים ברמה זו הקדישו את חייהם ללימוד, אימון, ישום פיזי והבנה מנטלית של האמנות. הם הגיעו להבנה של התמצית של הקראטה לאחר שנות אימונים רבות. ההגדרה של המדריך של ISKF היא "ננה-דאן: יחידים אשר הקדישו את עצמם ברמה המנטלית והגופנית לאימון קראטה דו והגיעו לרמה גבוהה של מיומנות טכנית ומוסרית".
ה"פ: האם אי פעם האמנת שתגיע לדרגה זו?
סנסאי פילד: אף פעם. היו לי רק שתי שאיפות: אחת הייתה להגיע לחגורה שחורה ביום מן הימים והאחרת הייתה להגיע אולי למקום שלישי באליפות ארצית. כל השאר נראה קשה מדי.
 
     חזרה למאמרים

 

בית הספר היוקרתי לקרטה והגנה עצמית בהדרכת עודד פרידמן | טלפון 050-8671900 | www.shotokan-ryu.co.il
 

לייבסיטי - בניית אתרים