English Pусскийיצירת קשר

הסניף הראשי:
בהדרכת סנסאי עודד פרידמן,
מאמן קרטה בכיר
חגורה שחורה דאן 8

מרכז קהילתי בית אבא חושי
רח' אבא הלל סילבר 71
נווה שאנן, חיפה
טלפונים:
050-8671900 
עקרונות הקימה והקייאי בשוטוקאן קרטה סנסאי עודד פרידמן  

אחד העקרונות הבולטים בשוטוקאן קרטה הוא עקרון ה- "Ikken Hissatsu" שפרושו באנגלית: "To Kill in One Blow" ובעברית "להרוג במכה אחת". אל עקרון זה נלווה וחובר העקרון החשוב של פיתוח הקימה, קרי, יכולת מיקוד האנרגיה הפיסית והמנטלית, ובמילים אחרות: גיוס האנרגיה הפנימית של הגוף וריכוזה לנקודה אחת, על-מנת לתת מכה אחת סופית ומנצחת. ההתייחסות אל עקרונות אלו הינה מחד, כאל עקרונות מפתח בהיבט הפיסי של השוטוקאן קרטה ככלי להגנה עצמית, אולם מאידך גם כאל עקרונות בעלי נופך פילוסופי, משמע,  כחלק מהשאיפה ללימוד הקרטה כאומנות במובן של שלמות הביצוע.

מטרת מאמר זה הינה הצגת עקרונות
הקימה והקיאיי בשוטוקאן קרטה:

קימה (Kime)
אחד הפירושים למילה קימה היא מיקוד, ומשמעותו מבחינה פיסית היא סינכרוניזציה (תיאום לביצוע בו זמנית) של כל הגוף בכדי לתמוך בנקודת המגע עם היריב. הקימה מסייע בביצוע 'מכה מנצחת' - מכה אשר מנטרלת את היריב. הקימה מהווה כעין התפוצצות של כוח בהתקפה לכיוון המטרה על-ידי ביצוע טכניקה נכונה עם מכסימום כוח בזמן הקצר ביותר. הקימה הוא רגע השיא של הטכניקה, כלומר מיקוד כל האנרגיה הגופנית והנפשית בנקודה אחת במרחב ובזמן. זהו הרגע שבו חוברים יחדיו שיא המהירות, הכוח, האנרגיה הנפשית והגופנית, הנשימה, הריכוז ותנועת השרירים והופכים ל"פצצת אנרגיה", ברגע הפגיעה וההתנגשות עם המטרה.
הקימה מבוצע על-ידי הפעלת כל שרירי הגוף בתזמון מושלם, נשיפת אוויר והשלמת התנועה עד סוף מסלולה אל המטרה על פי רוב מלווה הפעולה בהשמעת קול (Kiai) שמקורו באזור הבטן (מקור האנרגיה בגוף על פי האמונה האוריינטלית).

קייאי (Kiai)
מילה יפנית המורכבת משתי מילים: קִי, אַי.
קי (Ki):מקור המילה היפנית Ki הוא במילה הסינית צ'י - Chi. המילה איננה ניתנת לתרגום מדויק לשום שפה. במקורות שונים מגדירים את משמעות המילה: אנרגיה – energy; כח החיים - life force , vital force ; נפש, רוח, שכל – mind ;  כוונה – intention .
האנרגיה שקי מתייחס אליה, היא אותו כח חיים הקיים בגופנו, אשר חיוני לבריאותנו, ואשר ניתן לבנות אותו, לטפח ולשָמֵר, על-מנת שנוכל להשתמש בו.
אַי ( Ai) משמעות המילה היא: להתאים, לאחד, להתכנס, להיות ביחד.
משמעות המושג קיאיי היא, אם כך, להתאחד עם האנרגיה - צעקה שמטרתה ריכוז ומיקוד של כל האנרגיה  לתנועה אחת. קיאיי מהווה ביטוי ווקאלי (קולי) לאיחוד הסימולטני של הנפש (הרוח) והאגרסיביות הפסיכולוגית, ביחד עם הכוח הפיזי (תנועה פיזית חזקה). גם אם אין שומעים צעקה בפועל, עליך לשמור את תחושת הקיאיי לנקודות מסוימות במהלך ביצוע טכניקות הקרטה. בקאטות למשל, יש בדרך כלל שתי נקודות של קייאי.

קיאיי הוא ביטוי ליצירת Kime, להשגתו ולהפעלתו. קיאיי נוצר בבטן התחתונה, עובר בגרון ויוצא מהפה. מתבצע על-ידי הוצאת קול תוך נשיפה חזקה של כל האוויר מהגוף החוצה דרך הפה, על-ידי סחיטה חזקה וחדה של הבטן והתחברות של התודעה וההכרה עם הנשימה והתנועה של הגוף.

אין צועקים את המילה "
קיאיי". המילה היפנית קיאיי אינה אמורה לשמש כמילה לצעקה. על פי גירסה אחת, קיאיי טוב הוא למשל "יָא" או "אַי". גירסה אחרת טוענת, כי רק הצעקות "אוֹ", "אֶה" ו-"אָה" הן צעקות מקובלות, שכן כל צעקה אחרת עלולה להישמע כמילה פוגעת ביפנית.
קייאי נחשב לעיתים לטכניקה בפני עצמה, אשר יש לבצע בנקודות מסוימות בקיהון, בקומיטה ובקאטה. בהיעדר
קיאיי, הטכניקה הופכת לכשלון.
הלימוד לביצוע קייאי ללא מבוכה נחשב כאימון מסייע לבניית בטחון עצמי. אין לחשוש מלבצע
קיאיי. קיאיי חזק ובטוח משפיע על רוח הלחימה של הקבוצה כולה.
 

בספרו "הדרך והכח - סודות האסטרטגיות היפניות" מגדיר פרדריק ג'יי לוברט:
"קיאיי זה מצב שבו ה- KI שלנו מגיע לרמה כל-כך גבוהה עד שהיא נראית על-אנושית. קייאי זו ההרגשה הנפלאה שיש לנו כאשר אנו מבצעים בהצלחה טכניקה מושלמת". לדעתו של לוברט, אין ממש בטענה שקייאי זו טכניקה שנועדה לבלבל או להפחיד את היריב. קייאי אמיתי זאת צעקה של התרוממות רוח - מרגישים כל-כך טוב שפשוט חייבים לצעוק! מכיוון שקייאי הוא תגובה רגשית לאירוע פיזי, הרי שככל תגדל עוצמתו של האירוע, כך תגדל עוצמתו של הקייאי. למשל, אירוע של קרב אמיתי או תחרות חשובה הינו בעל עוצמה רבה שעשויה להגדיל את עוצמת הקייאי.

ל
קיאיי יש צליל מיוחד, בעל טון עמוק שנשמע כאילו הוא מגיע ממעמקי הבטן. לדבריו של לוברט, בפעם הראשונה שתשמע קייאי אמיתי זה יגרום לשערות שעל גבך להזדקר… אין הדבר פשוט - תהליך הלימוד לבצע קיאיי אמיתי הינו ארוך, קשה ומייגע.
אחד היתרונות של הקיאיי הוא ביכולתו לשפר את פעולת הנשימה במהלך ביצוע טכניקה. תלמידי קרטה רבים נוטים בתחילת דרכם לעצור את הנשימה בזמן ביצוע תנועות. עצירת הנשימה מחלישה את הכח מכיוון שהיא מכווצת את השרירים. שחרור צעקת קיאיי מכריח את המתאמן לנשוף אוויר, וע"י כך לשחרר את השרירים.

אמנות צעקת ה
קיאיי לכשעצמה עשויה להוות כלי יעיל להגנה עצמית, בעל השפעה על היריב. קיאיי זה יותר מסתם צעקה מתפרצת; קיאיי יוצר השפעה על היריב,
הנובעת מצירוף הקול (צעקה) עם האנרגיה או הרוח שלנו, המשתלבים עם האנרגיה או הרוח של היריב.

כריסטופר קייל  מספר במאמרו "אמנות ה
קיאיי - הצעקה ככלי לחימה" על המאסטר   שלו - אויאמה. ערב אחד נתקל אויאמה בקטטה של נערי רחוב. משהבחינו בו, התחילו להתקרב אליו כמאיימים. אויאמה שחרר צעקה עמוקה רבת עוצמה, שבעקבותיה קפאו הנערים במקומם. כעבור שניה שנראתה כנצח, הסתובבו הנערים כלעומת שבאו והתפזרו.
דוגמא זו ונוספות מדגימות את עוצמת ההשפעה של קיאיי אמיתי, רב עוצמה, על היריב שנמצא מולך, אם כי ביטוי לכך נמצא בעיקר בעבר היותר רחוק, באגדות והסיפורים אודות המסטרים האוקינאווים.

בעבר למדו את אמנות ה
קיאיי - Kiai Jutsu  ביפן, בסודיות, לוחמים מקצועיים ותלמידים בכירים בלבד. כיום אמנות זו אינה נלמדת בפני עצמה, אך בכל אמנויות הלחימה מתאמנים בקיאיי בצורה פשוטה ובסיסית יותר. קיאיי מהווה חלק מהאימון. בקרטה קיאיי מהווה חלק מהטכניקה הבסיסית, וגם משתמשים בו בתרגילי הקיהון, קאטה, וקומיטה.
   
בית הספר היוקרתי לקרטה והגנה עצמית בהדרכת עודד פרידמן | טלפון 050-8671900 | www.shotokan-ryu.co.il
 

לייבסיטי - בניית אתרים