English Pусскийיצירת קשר

הסניף הראשי:
בהדרכת סנסאי עודד פרידמן,
מאמן קרטה בכיר
חגורה שחורה דאן 8

מרכז קהילתי בית אבא חושי
רח' אבא הלל סילבר 71
נווה שאנן, חיפה
טלפונים:
050-8671900 
מסטר אזאטו ומסטר איטוסו – המורים של המורה הגדול צור אפרתי  

מיהם שני השמות הללו שנחשבים לענקים בעולם הקרטה אך כל כך לא ידועים לרבים כל כך. שני אלו היו המורים של מסטר פונאקושי ג'יצין אשר למדו אותו, את אמנויותיהם אשר לימים הפכו למה שאנו מכירים כאמנות הלחימה שוטוקאן. ולהם אנו רק יכולים לומר "אוס!!"

מסטר אזאטו יאסוצונה (Azato Yasutsune; 1826-1906)
מסטר אזאטו היה בנו של שר הצבא טוֹנְאִיצִ'י ובעצמו היה איש צבא בן למעמד גבוה באוקינאווה. מגיל צעיר היה לתלמיד של מסטר סוֹקוֹן "בּוּשִי" מָצוּמוּרָה (Sukun "Bushi" Matsumura) באמנות ה"אוקינאווה-טה" (Okinawa-te; 沖縄手) אך הוא בעיקר התמחה באמנויות אופייניות לסמוראים כגון לחימה על סוס, אמנות לחימה בחרב, אִיאָיְגִ'וטְסוּ ואִיאָיְידוֹ (Iaijutsu Iaidō, 居合術,居合道 אמנות שליפת החרב ודרך שליפת החרב), קֶנְג'וּטְסוּ וקֶנְדוֹ (Kenjutsu, Kendō剣術、剣道 הסייף היפני המסורתי והמודרני), חץ וקשת  - קְיוּג'וּטְסוּ וקְיוּדוֹ (Kyujutsu, Kyudō 弓術,弓道 העתיק והמסורתי), יותר מכל, מסטר אזאטו היה מלומד. יתרונות אילו הקנו לו את היכולת להיות היועץ הצבאי למלך באי.

מסטר פונאקושי כנראה היה תלמידו הכי מוכר אם כי לא היחיד. אפילו את בניו השאיר בידיו הנאמנות של מסטר איטוסו. החינוך הסמוראי הקפדני של מסטר אזאטו הפך אותו למאוד מחמיר בשיעורים. מסטר פונאקושי מתאר את השיעורים אצלו כמאוד מייגעים ומחזוריים. הוא חייב את מסטר פונאקושי לחזור על אותה קאטה שוב ושוב במשך ימים, שבועות ואף חודשים עד אשר הרגיש שהוא מוכן מספיק, רק כאשר היה מרוצה ממנה היה מאפשר לו להמשיך הלאה. מסטר אזאטו טבע את המונח "שלוש שנים לקאטה".

שיטות הלימוד היו מאוד קפדניות, דקדקניות ופיזיות במהלך היום, מעמיקות בתפיסת הקרטה בשעות הערב. מסטר אזאטו ניהל רישום של כל אמנויות הלחימה באוקינאווה בתקופתו. ברישומים הוא ניצל את עמדתו כנציג השלטון ובחן את כל היתרונות והחסרונות של כל אמנויות הלחימה. "הכר את עצמך ואת אויבך: זה המפתח הסודי לאסטרטגיה" כך טען.

מסטר אזאטו היה דייקן, קפדן ודרש זאת לא רק מהסובבים אותו, אלא גם מעצמו. טוענים שהוא היה לוחם אדיר בקשת ובחרב, אך גם בידיים ריקות. האגדה מספרת שיום אחד הוזמן על ידי אחד ממומחי הסייף היפני המסורתי גִ'יגֶן קֶנְג'וּטְסוּ המפורסמים ביותר באי, יוֹרִין קָאנָה, לדו קרב כאשר הוא בחרב שלופה בעוד מסטר אזאטו בידיים חשופות. קאנה היה ידוע לא רק במיומנות הרבה אלא גם בזריזותו הרבה ובכוחו העצום, לא היו חסרים לו, לא אומץ ולא רוח לחימה והוא תקף את מסטר אזאטו שוב ושוב ובכל פעם הוא הסיט את החרב ממסלולה, הטיל אותו לקרקע, שיתק אותו ובכל פעם כמעט ללא מאמץ.

רוב השפעותיו משפיעות עד עצם היום הזה על רוח הקרטה.

מסטר איטוסו יאסוצונה (Itosu Yasutsune; 1830-1915)
איטוסו נולד בעיר שורי (Shuri 首里), בירת אוקינאווה וכבר בגיל 16 החל להתאמן תחת מסטר סוקון "בושי" מצומורה. שם התיידד עם מאסטר אזאטו ותלמידים אחרים.

מסטר אזאטו, מתוקף תפקידו הבכיר, המליץ על מאסטר איטוסו לתפקיד מזכיר המלך של ממלכת ריו-קיו (Ryū-Kyū 琉球 שמה של ממלכת אוקינאווה דאז) והוא שימש מזכיר למלכים עד סוף חייו.

בתחילת המאה ה-20 הציג איטוסו בפני שר החינוך של אוקינאווה את הקרטה, שנקרא אז טוֹדֶה (Tode 唐手, יד סינית), הצליח להכניסה למסגרת תכנית החינוך באוקינאווה על אף שהייתה אסורה כל אמנות לחימה מזה מאות בשנים.

מסטר איטוסו היה אדם חזק מאוד ולימד את חניכיו לפתח את הגוף ולחזק אותו. בכפות ידיו היה, על פי הסיפורים, מסוגל למחוץ ערימה של במבוקים, באגרופיו היה שובר לבנים ובסיום אימונים היה מזמין את חניכיו לחבוט בו במקלות, באגרופים ובבעיטות בעודו צוחק ושותה סאקה חם. כל זאת אפשרו לו להפתיע את כולם כאשר ניצח את חברו הטוב מאסטר אזאטו בהורדות ידיים שהיה גבוה ורחב ממנו משמעותית.

החברות של מסטר איטוסו ומסטר אזאטו הייתה חזקה ואמיצה, הם עודדו זה את זה תמיד ולא הייתה קינאה ביניהם, איש בהצלחתו של חברו. מסטר אזאטו לא קינא במספר החניכים של מסטר איטוסו ומסטר איטוסו לא קינא במעמד של מסטר אזאטו. שניהם אף עודדו את מאסטר פונאקושי להתאמן אחד אצל השני ואף אצל המורה של שניהם.

מבין השגיו ותרומתו לקרטה, מיוחס למסטר איטוסו פיתוח קאטות ה"פִּינָאן" (Pinan) אשר לימים הפכו בהגיה יפנית לקאטות ה"היאן" (Heian 平安) אשר פותחו מקאטות מוקדמות יותר כגון: קושנקו (Kushanku לימים שתי קאטות קאנקו – Kanku 観空), פאסי (Passai לימים שתי קאטות באסאי 抜塞), שינטו (Shinto לימים הקאטה צ'ינטה 珍手) וג'יון (Jion ).

בניגוד למסטר אזאטו, למסטר איטוסו היו מעט מורים והרבה תלמידים. תלמידיו הרבים היו ממושמעים מאוד ולמדו להיות חברים טובים, גם אם היו ביניהם אי הסכמות. מבין תלמידיו המוכרים הם מאסטר פונאקושי גיצ'ין אשר פיתח את שיטת השוטוקאן ביפן ומסטר מאבוני קנאווה אשר פיתח את שיטת השיטו-ריו באוקינאווה. על אף שלא התכוון לכך, מתוך הוראתו צמחו שיטות שונות של קרטה.

מסטר איטוסו כותב באיגרת לחניכי הטודה שלא די בפיתוח הגוף והעוצמה הפיזית, שזה מאוד חשוב, נחוץ ללמוד להגן על עצמך כך שלעולם לא תילחם. גם אם נתקלים בשודד, יש להיות עירניים, להימנע מעימות ולהיות צנועים בסביבה שלכם, כך תמנעו התקפה.

מסטר פונאקושי מתאר בספרו האוטוביוגרפי את מסטר איטוסו כאדם חייכן אך מאוד נוקשה באימונים, בעל אג'נדה חינוכית מאוד מוקפדת אך יותר מכל כאדם מאוד צנוע שאינו מתפאר במעשיו, אפילו אם הם מאוד משמעותיים לעולם הקרטה ומשפיעים עליו עד עצם היום הזה.


 
 חזרה לעמוד מאמרים חזרה לדף הבית  
בית הספר היוקרתי לקרטה והגנה עצמית בהדרכת עודד פרידמן | טלפון 050-8671900 | www.shotokan-ryu.co.il
 

לייבסיטי - בניית אתרים